piątek, 14 marca 2014

Sławni, związani z Gliwicami

Czy wiecie, że współwynalazca kremu Nivea pochodzi z Gliwic? Pamiętacie Leopolda Sochę, głównego bohatera  filmu W ciemności Agnieszki Holland? On także związał swoje życie z Naszym Miastem. Kto jeszcze? Zdziwicie się ! :)


1. Magdalena Kumorek. Urodziła się w Pyskowicach, ale wychowała się w Gliwicach. Tutaj skończyła Liceum Ogólnokształcące nr V oraz Państwową Szkołę Muzyczną.

Magdalena Kumorek


2. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.  Od 1 grudnia 2009 proboszcz ormiańskokatolickiej parafii południowej z siedzibą w kościele Trójcy Świętej w Gliwicach.

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski


3. Sebastian Boenisch. Reprezentant Polski w piłce nożnej urodzony w Gliwicach jako Sebastian Pniowski.

Sebastian Boenisch

4. Leopold Socha. Pracownik lwowskich zakładów oczyszczania miasta. W czasie wojny ukrywał w kanałach dziesięciu Żydów. Po zakończeniu wojny z rodziną i ocalonymi Żydami przeniósł się do Gliwic, gdzie w 1946r. zmarł.

Leopold Socha

5. Włodzimierz Lubański. Urodzony w Gliwicach wielokrotny reprezentant Polski w piłce nożnej. Mistrz olimpijski z 1972 roku.

Włodzimierz Lubański

6. Barbara Kałużna. Aktorka teatralna i filmowa. Absolwentka Szkoły Podstawowej nr 3 im. Arki Bożka w Gliwicach – Ostropie i V Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Struga w Gliwicach. Podczas edukacji w liceum równolegle kontynuowała naukę w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Gliwicach – w klasie śpiewu.

Barbara Kałużna

7. Oskar Troplowitz. Urodzony w Gliwicach niemiecki farmaceuta, współwynalazca kremu Nivea. Jego ojciec Louis Troplowitz wzniósł gliwicką synagogę.

Oskar Troplowitz

8. Stanisław Soyka. Wychowany w Gliwicach. Uczeń Podstawowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gliwicach. W wieku 7 lat wraz z ojcem udzielał się w chórze katedralnym.

Stanisław Soyka

9. Tadeusz Różewicz. Polski poeta, dramaturg, prozaik i scenarzysta. W 1949 roku przeniósł się z Krakowa do Gliwic. Tutaj poślubił swoją żonę Wiesławę, a na świat przyszli jego synowie. Mieszkał przy ul Zygmunta Starego 28.

Tadeusz Różewicz

10. prof. Jerzy Buzek. Ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w 1963 ze specjalizacją inżynieria chemiczna. W 1969 obronił doktorat, habilitował się w 1979. W 1997 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk technicznychW 1963 podjął pracę w Instytucie Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk w Gliwicach. W 1974 został nauczycielem akademickim na Politechnice Śląskiej. Był także członkiem i sekretarzem naukowym Komitetu Naukowego Inżynierii Chemicznej i Procesowej Polskiej Akademii Nauk w Gliwicach.

prof. Jerzy Buzek

11. Beata Rybotycka. Urodzona w Gliwicach polska aktorka i piosenkarka. Znana m.in. z seriali Majka i M jak Miłość. 

Beata Rybotycka

12. Lukas Podolski. Urodzony w Gliwicach niemiecki piłkarz pochodzenia polskiego, grający obecnie w Arsenalu i w reprezentacji narodowej Niemiec.

Lukas Podolski

13. Wojciech Pszoniak. Polski aktor filmowy i teatralny. Dorastał w Gliwicach. 

Wojciech Pszoniak

14. Agata Buzek. Córka profesora Jerzego Buzka. Polska aktorka i modelka. W dzieciństwie uczęszczała do Gliwickiej Szkoły Baletu, występowała w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Później uczyła się w II LO im. Walerego Wróblewskiego.

Agata Buzek

15. Egon Franke. Urodzony w Gliwicach polski szermierz. Jako pierwszy obywatel polski zdobył indywidualnie złoty medal olimpijski w szermierce w 1964r. w Tokio. Na tych samych Igrzyskach zdobył wraz z drużyną srebro, natomiast w 1968r. na Igrzyskach w Meksyku zdobył w drużynie brązowy medal.

Egon Franke


16. gen. Jerzy Ziętek. Urodzony  10 czerwca 1901 roku w Szobiszowicach, wielokrotny poseł na Sejm. W latach 1919–1921 aktywny jako działacz propolski na Górnym Śląsku, według oficjalnej propagandy i wspomnień uczestnik powstań śląskich.

gen. Jerzy Ziętek





2 komentarze:

  1. No rzeczywiście dużo z tych osób nie wiedziałam, że mieszkali w Gliwicach. Co do Troplovitza to robiłam o nim referat w gimnazjum i coś mi się kojarzy, że to on też wymyślił pastę do zębów (wcześniej był proszek) i plastry na rany:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że jeszcze jest sporo takich osób, które są powiązane z Gliwicami. Fajny temat, warto się zagłębić :)

    OdpowiedzUsuń